سياست خارجی ايران » پورتال کتابخانه دیجیتال وزارت امور خارجه
|  29 صفر 1436   
22 December 2014
تاریخ امروز: دوشنبه 01 دي 1393  |
 
کتابخانه الکترونیکی وزارت امور خارجه    

جستجو در کتابخانه
اطلاعات کتابخانه

پانل کاربران

کتب و نشریات

شناسه کاربری
کلمه عبور
» عضویت

» لیست موضوعی کتابها
» درباره کتابخانه
» اهداف و چشم انداز
» نشریات
» پایان نامه ها
» شرایط عضویتلیست کتاب ها
 
ایران و افغانستان
ایران‌ و افغانستان‌ دو واحد سیاسی‌ جهان‌ معاصر، از دیرباز دارای‌ سرزمینی‌ یگانه‌ با تاریخ‌ و فرهنگی‌ مشترك‌ بوده‌اند. سرزمینهای‌ خاوری‌ ایران‌ كه‌ در عصری‌ به‌ آریاناویچ‌ / ایران‌ویچ‌ و در دوره‌ای‌ به‌ خراسان‌ شهرت‌ داشتند، سرزمین‌ پیدایش‌ اولین‌ كانونهای‌ تمدنی‌ ایران‌ و خاستگاه‌ آیینها و نهضتهای‌ فرهنگی‌ و سیاسی‌ ایرانی‌ در درازنای‌ تاریخ‌ پرفراز و نشیب‌ ایران‌ هستند. بسیاری‌ از مراكز فرهنگی‌ و تمدنی‌ مانند: بخارا، سمرقند، فرغانه‌، استروشنه‌، خوارزم‌، مرو، نسا، نیشابور، توس‌، مشهد، هرات‌، اسفزار، زرنج‌، رام‌ شهرستان‌، قرنین‌، بست‌، قندهار، غزنین‌، بامیان‌، بلخ‌، مزارشریف‌، بدخشان‌ و كابل‌ نیز در این‌ خطه‌ پدیدار گردیده‌اند. همچنین‌ این‌ نكته‌ نیز حائز اهمیت‌ است‌ كه‌ در ادوار گوناگون‌ تاریخی‌، جغرافیای‌ پهناور ایران‌ و مراكز قدرت‌ متعددی‌ كه‌ در پاره‌ای‌ زمانها در ایران‌ وجود داشته‌، موجبات‌ انفكاك‌ سیاسی‌ سرزمینهای‌ ایرانی‌ را فراهم‌ می‌آورده‌، چنانچه‌ در عصری‌ سلطان‌ محمود غزنوی‌، شهر غزنین‌ را پایتخت‌ تمدن‌ ایرانی‌ قرار داد و ادعای‌ ایرانمداری‌ داشت‌ و در همان‌ دوره‌ در شروان‌ و شیراز، ری‌ و بغداد نیز حكومتهای‌ دیگری‌ پایبند به‌ فرهنگ‌ ایرانی‌ بوده‌ و در گسترش‌ تمدن‌ ایرانی‌ كوشا بودند.
تاریخ: 29 فروردين 1388 | جزئیات بیشتر...


لیست کتاب ها
 
اسنادی از روابط ایران و ترکیه
جنگ‌ جهانی‌ اول‌ در خاورمیانه‌ پیامدهای‌ سیاسی‌ بزرگی‌ در پی‌ داشت‌ كه‌ از شمار آنها می‌توان‌ از فروپاشی‌ امپراتوری‌ عثمانی‌ نام‌ برد. تركهای‌ جوان‌ به‌ رهبری‌ مصطفی‌ كمال‌ پاشا، كه‌ بعدها به‌ آتاتورك‌ ملقب‌ شد، در بخشی‌ از قلمرو این‌ امپراتوری‌ قدرت‌ را به‌ دست‌ گرفتند. آنها با تأكید بر شعارهای‌ ناسیونالیستی‌ و تبلیغات‌ گسترده‌ پان‌تركی‌ حكومت‌ نوینی‌ را بنیان‌ گذاردند و به‌ دگرگونیهای‌ گسترده‌ای‌ دست‌ زدند.
در همین‌ ایام‌، در ایران‌ نیز قدرت‌ قاجارها روبه‌ افول‌ نهاد و رضاخان‌ به‌ سرعت‌ پله‌های‌ ترقی‌ را پیمود. رضاخان‌ با تكیه‌ بر بخشی‌ از نیروهای‌ داخلی‌ و نیز قدرتهای‌ خارجی‌ ساختار سیاسی‌ ایران‌ را به‌ هم‌ زد، و به‌ حاكمیت‌ قاجارها پایان‌ داد و سلسله‌ نوینی‌ را بنیاد نهاد. او نیز همچون‌ مصطفی‌ كمال‌ به‌ اصلاحات‌ سیاسی‌، اقتصادی‌ و اجتماعی‌ دست‌ زد.
تاریخ: 29 فروردين 1388 | جزئیات بیشتر...


لیست کتاب ها
 
تحلیلی بر ژئوپلیتیک ایران و عراق
پس‌ از فروپاشی‌ شوروی‌، پایان‌ جنگ‌ سرد و انحلال‌ پیمان‌ ورشو، تغییراتی‌ در جغرافیای‌ سیاسی‌ و موقعیت‌ ژئوپلیتیكی‌ جهان‌ پدید آمده‌ است‌. تحولات‌ رویدادهای‌ پیرامون‌ ایران‌ نسبت‌ به‌ بسیاری‌ از مناطق‌ جهان‌ ژرف‌تر و پرتنش‌تر بود. اگرچه‌ همزمان‌ با انقلاب‌ اسلامی‌ در ایران‌ دو تحول‌ عمده‌ در پیرامون‌ كشور ما رخ‌ داد، ولی‌ این‌ رویدادها پس‌ از پایان‌ جنگ‌ سرد نیز ادامه‌ یافته‌ و اوضاع‌ آن‌ وخیم‌تر شد. اشغال‌ نظامی‌ افغانستان‌ توسط‌ شوروی‌ در سال‌ 1980 به‌ دنبال‌ وقوع‌ انقلاب‌ اسلامی‌ در ایران‌، حمله‌ ارتش‌ عراق‌ به‌ ایران‌ در شهریور 1359 و ادامه‌ هشت‌ سال‌ جنگ‌ تحمیلی‌ عراق‌ بر ایران‌ و پایان‌ آن‌ در سال‌ 1367 و متعاقب‌ آن‌ حمله‌ عراق‌ به‌ كویت‌ در سال‌ 1991، از تحولات‌ بسیار چشمگیری‌ بود كه‌ در اطراف‌ مرزهای‌ ایران‌ رخ‌ داده‌ است‌. فروپاشی‌ اتحاد شوروی‌ و به‌ دنبال‌ آن‌ استقلال‌ جمهوری‌های‌ شوروی‌، ایران‌ را در فضای‌ جغرافیای‌ سیاسی‌ جدیدی‌ وارد كرد. ایران‌ كه‌ در شمال‌ فقط‌ با یك‌ كشور (اتحاد شوروی‌) هم‌ مرز بود پس‌ از فروپاشی‌ شوروی‌ و پایان‌ جنگ‌ سرد در دسامبر سال‌ 1991 با جمهوری‌های‌ آسیای‌ مركزی‌ و قفقاز همسایه‌ شد. جمهوریهای‌ تازه‌ استقلال‌ یافته‌ تركمنستان‌ در شمال‌ شرقی‌ ایران‌ و در شرق‌ دریای‌ خزر و آذربایجان‌ و ارمنستان‌ و جمهوری‌ خود مختار نخجوان‌ (در تركیب‌ جمهوری‌ آذربایجان‌) در غرب‌ دریای‌ خزر همسایگان‌ شمال‌ غربی‌ ایران‌ را تشكیل‌ دادند.
تاریخ: 18 فروردين 1388 | جزئیات بیشتر...


لیست کتاب ها
 
فهرست عمومی اسناد منتشره وزارت امور خارجه آمریكا در امور ایران
كتاب‌ حاضر بخش‌ اول‌ از فهرست‌ مجموعه‌ اسناد آزاد شده‌ توسط‌ وزارت‌ امورخارجه‌ امریكا در خصوص‌ ایران‌ می‌باشد كه‌ اصل‌ آن‌ به‌ صورت‌ میكروفیلم‌ در مركز اسناد و تاریخ‌ دیپلماسی‌ نگهداری‌ می‌شود. این‌ اسناد كه‌ در سال‌ 1982 توسط‌ وزارت‌ امورخارجه‌ امریكا منتشر شده‌، حاوی‌ مكاتبات‌ آن‌ وزارت‌خانه‌ با سفارت‌ امریكا در تهران‌ و سركنسولگریهای‌ آن‌ كشور در تبریز، اصفهان‌ و مشهد می‌باشد كه‌ دوره‌ زمانی‌ سالهای‌ 1329ـ1332 / 1950ـ 1954 را در بر می‌گیرد.
تاریخ: 18 فروردين 1388 | جزئیات بیشتر...


لیست کتاب ها
 
اسناد معاهدات دوجانبه ایران با سایر دول (جلد دهم)
فرانسه‌ تا قبل‌ از قرن‌ پنجم‌ میلادی‌ دارای‌ وحدت‌ ملی‌ و سیاسی‌ مستقلی‌ نبود و مناسبات‌ سیاسی‌ ساكنان‌ آن‌ با ایرانیان‌ متأثر از روابط‌ ایران‌ و روم‌ بود.
لفظ‌ فرنگ‌ (مفرس‌ فرانك‌) كه‌ در زبان‌ فارسی‌، تمام‌ كشورهای‌ مغرب‌ زمین‌ را دربرمی‌گیرد، در آن‌ زمان‌ و حتّی‌ قرون‌ قبل‌ از آن‌، به‌ سرزمین‌ خاصّ با حدود و ثغور معین‌ و مشخص‌ از سایر كشورهای‌ اروپائی‌ اطلاق‌ می‌شده‌ است‌.
به‌ گواهی‌ اسناد و مدارك‌ تاریخی‌،ایران‌ تا دوره‌ مغول‌ با كشورهای‌ اروپائی‌ روابط‌ سیاسی‌ و بازرگانی‌ نداشت‌. از این‌ زمان‌ به‌ تدریج‌ پای‌ بازرگانان‌، جهانگردان‌ و مبلغان‌ مسیحی‌ به‌ خاك‌ ایران‌ باز شد كه‌ به‌ احتمال‌ زیاد عده‌ای‌ از آنان‌ فرانسوی‌ بودند.
تاریخ: 18 فروردين 1388 | جزئیات بیشتر...


لیست کتاب ها
 
اسناد معاهدات دوجانبه ایران با سایر دول (جلد نهم)
جلگه‌ بین‌النهرین‌ كه‌ خاك‌ كشور عراق‌ امروزی‌ را تشكیل‌ می‌دهد از چهار هزار سال‌ پیش‌ از میلاد، مهد تمدن‌های‌ كهن‌ بوده‌ و موقعیت‌ جغرافیایی‌ و مقام‌ سیاسی‌ و حاصلخیزی‌ خاك‌ آن‌ نیز معروف‌ بوده‌ است‌.
این‌ كشور عاقبت‌ پس‌ از یك‌ تاریخ‌ طولانی‌، كه‌ زیر نفوذ و تسلط‌ دیگران‌ به‌ سر برد، در سال‌ 1930 میلادی‌ مستقل‌ شد و بنام‌ كشور عراق‌ وارد صحنه‌ سیاست‌ جهانی‌ گردید.
روابط‌ دو كشور ایران‌ و عراق‌ نیز بسیار كهن‌ است‌ و می‌توان‌ آن‌ را به‌ شش‌ هزار سال‌ پیش‌ رساند، یعنی‌ از آن‌ زمانیكه‌ سومریها در عراق‌ و ایلامی‌ها در ایران‌ تشكیل‌ دولت‌ دادند و نخستین‌ تمدن‌های‌ دنیا را پایه‌گذاری‌ كردند.
تاریخ: 18 فروردين 1388 | جزئیات بیشتر...


لیست کتاب ها
 
مآثر مهدیه
در میان‌ مجموعه‌ غنی‌ و پرشمار اسناد و مدارك‌ آرشیو تاریخی‌ وزارت‌ امور خارجه‌ جمهوری‌ اسلامی‌ ایران‌ مآثرمهدیه‌ میرزا مهدی‌ خان‌ ممتحن‌الدوله‌ از جمله‌ رسایلی‌ است‌ كه‌ بدون‌ تردید در جهت‌ درك‌ تحولات‌ تاریخ‌ روابط‌ خارجی‌ ایران‌ حائز ارزش‌ قابل‌ توجهی‌ است‌. این‌ كتاب‌ كه‌ به‌ دستور ناصرالدین‌ شاه‌ با استفاده‌ از متون‌ اروپایی‌ گردآوری‌ شده‌، مبین‌ این‌ واقعیت‌ است‌ كه‌ دولت‌ قاجار به‌ موضوع‌ لزوم‌ همسان‌ سازی‌ عملیات‌ دستگاه‌ سیاست‌ خارجی‌ خود با معیارهای‌ جهانی‌ وقوف‌ داشته‌ و می‌كوشیده‌ از این‌ نظر سرنوشت‌ سیاسی‌ خود را با روند جهان‌ آن‌ روزگار مرتبط‌ سازد.
تاریخ: 18 فروردين 1388 | جزئیات بیشتر...


لیست کتاب ها
 
راهبرد جمهوری اسلامی ايران در زمینه حقوق بشر در سازمان ملل متحد
از گذشته‌های‌ دور موضوع‌ حقوق‌ بشر یكی‌از مسایل‌ مهم‌ و مبتلابه‌ جوامع‌ بشری‌ بوده‌ است‌ و فعالیت‌هایی‌ در جهت‌ تأمین‌ آن‌ از سوی‌ افراد و گروهها و حكومت‌ها صورت‌ گرفته‌ است‌. تدوین‌ اعلامیه‌ها و میثاق‌ها و معاهدات‌ و تشكیل‌ سازمان‌ها و كنفرانس‌های‌ بین‌المللی‌ بخشی‌ از این‌ اقدامات‌ است‌. به‌ طوری‌ كه‌ بند 3 ماده‌ یك‌ منشور ملل‌ متحد یكی‌از مقاصد ملل‌ متحد را حصول‌ همكاری‌ بین‌المللی‌ در پیشبرد حقوق‌ بشر برای‌ همگان‌ می‌داند كه‌ در صورت‌ نیل‌ به‌ آن‌، صلح‌ و امنیت‌ بین‌المللی‌ نیز تأمین‌ می‌شود. باافزایش‌ ارتباطات‌ بین‌المللی‌ و وابستگی‌ متقابل‌ كشورها در جامعه‌ جهانی‌، نظام‌ بین‌الملل‌ به‌عنوان‌ یكی‌از متغیرهای‌ مهم‌ و مؤثر در سیاست‌ خارجی‌ هر كشور مطرح‌ گردیده‌ است‌. بنابراین‌ اولاً از این‌ جهت‌ موضوع‌ حقوق‌ بشر كه‌ زمانی‌ در زمره‌ مسایل‌ و موضوعات‌ تحت‌ صلاحیت‌ داخلی‌ كشورها بود، در نتیجه‌ تحولات‌ گسترده‌ در عرصه‌ روابط‌ بین‌الملل‌ و پایان‌ جنگ‌ سرد و تحول‌ نقش‌ سازمان‌های‌ بین‌المللی‌ به‌ویژه‌ سازمان‌ ملل‌ متحد، ابعاد جهانی‌ یافته‌ است‌ و به‌عنوان‌ یكی‌ از شاخص‌های‌ نظام‌ بین‌الملل‌ حاكمیت‌ ملی‌ كشورها را محدود نموده‌ است‌.
تاریخ: 18 فروردين 1388 | جزئیات بیشتر...


لیست کتاب ها
 
روزشمار روابط ایران و آمریکا
دولت‌ آمریكا یكی‌ از قدرتهای‌ جدید در اواسط‌ قرن‌ 19 م‌ بود كه‌ به‌ ایجاد روابط‌ سیاسی‌ با ایران‌ مبادرت‌ نمود. علی‌رغم‌ گذشت‌ بیش‌ از یكصد و پنجاه‌ سال‌ از پیشینه‌ تاریخ‌ روابط‌ سیاسی‌ دو كشور متأسفانه‌ منابع‌ بسیار محدودی‌ تاكنون‌ درخصوص‌ روند تحولات‌ طرفین‌ از سوی‌ جامعه‌ علمی‌ ایران‌ منتشر شده‌است‌. این‌ امر درحالی‌ است‌ كه‌ روابط‌ سیاسی‌ ایران‌ و آمریكا طی‌ مدت‌ یاد شده‌ یكی‌ از پرتنش‌ترین‌ نوع‌ مناسبات‌ تاریخ‌ روابط‌ خارجی‌ ایران‌ است‌. دو دور قطع‌ روابط‌ سیاسی‌ بین‌ طرفین‌ دخالت‌ آشكار دولت‌ آمریكا در جریانات‌ داخلی‌ ایران‌ به‌ ویژه‌ بعد از جنگ‌ جهانی‌ دوم‌، درك‌ نادرست‌ مقامات‌ آمریكایی‌ از نحوه تعامل‌ با ایران‌ و... همگی‌ مجموعه‌ عواملی‌ است‌ كه‌ این‌ نظر را تقویت‌ می‌نماید.
تاریخ: 18 فروردين 1388 | جزئیات بیشتر...


لیست کتاب ها
 
سیاست خارجی و توسعه صادرات مواد معدنی در ایران
كشور ایران‌ در تاریخ‌ پرفراز و نشیب‌ خود همواره‌ از موقعیت‌ برجسته‌ و خاصی‌ در منطقه‌ خاورمیانه‌ برخوردار بوده‌ است‌ كه‌ این‌ موقعیت‌ در آستانه‌ قرن‌ بیست‌ و یكم‌ با توجه‌ به‌ تحولات‌ شگرف‌ داخلی‌ و منطقه‌ای‌ ابعاد پراهمیت‌تری‌ یافته‌ است‌.
انباشت‌ ذخایر نفت‌ و گاز در منطقه‌ جنوبی‌ ایران‌ و خلیج‌ فارس‌، وفور منابع‌ متنوع‌ معدنی‌ و زمینه‌سازی‌ برداشتهای‌ مطمئن‌ و مستمر از این‌ ذخایر و حضور در بازارهای‌ جهانی‌ فولاد، آلومینیوم‌، مس‌، سرب‌، روی‌ و...؛ موقعیت‌ جغرافیایی‌ مناسب‌ در جنوب‌ كشورهای‌ مشترك‌المنافع‌ شوروی‌ سابق‌، احیای‌ راه‌ تاریخی‌ جاده‌ ابریشم‌، وجود ذخایر غنی‌ نفت‌ و گاز در منطقه‌ دریای‌ خزر و امكان‌ دستیابی‌ به‌ آن‌ از طریق‌ ایران‌ و...؛ برخی‌ از ویژگیهای‌ این‌ موقعیت‌ و اعتبار برتر را می‌نمایاند.
تاریخ: 18 فروردين 1388 | جزئیات بیشتر...